GRZEGORZ BIALIK - Malarz/O mnie
Strona gływna
O mnieWystawyGaleriaRelacjePublikacjeZamówieniaFAQLinkiKontaktSzanowni Państwo,

Witam Państwa serdecznie w internetowej galerii moich obrazów. Jest mi bardzo miło, iż wyrażacie Państwo chęć zapoznania się z moją twórczością.

Realizuję wyłącznie malarstwo sztalugowe malując obrazy olejne w konwencji realistycznej o charakterze symboliczno - metaforycznym. Chcę przekazać w ten sposób splot wszelkich nastrojów, uczuć i przemyśleń oraz określonych klimatów, które stanowią - razem wzięte - świadectwo mojej duchowej egzystencji.

*****

Myślę, iż droga, którą konsekwentnie w życiu podążam, została mi szczęśliwie nadana począwszy już od lat najmłodszych, kiedy to nie byłem jeszcze świadom, iż na tą drogę właśnie wstępuję. Mam tutaj na myśli moją edukację artystyczną, którą już od lat dziecięcych najpierw kształtował Kraków z jego

wspaniałymi zbiorami malarstwa polskiego w Galerii Sukiennice - jak również pobyt w Muzeum Czartoryskich, gdzie po raz pierwszy zobaczyłem dzieło Rembrandta pt. "Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem" i "Damę z Gronostajem" Leonarda da Vinci. Następnie była Moskwa, gdzie wielokrotnie miałem przyjemność wpatrywać się w obrazy zawieszone w Galerii im. A.S. Puszkina, czy też w Galerii Tretiakowskiej. Swoje niezapomniane spotkanie z Rembrandtem przeżyłem w wieku lat 13-stu w ówczesnym leningradzkim Ermitażu ( obecnie miasto Sankt - Petersburg ), by ponownie spotkać się z Wielkim Mistrzem 10 lat później - lecz już w londyńskiej National Gallery. Tam też do woli mogłem zachwycać się płótnami największych mistrzów malarstwa europejskiego minionych VII wieków.

Nie bez powodu akcentuję ten właśnie wątek mojej biografii, kiedy to los szczęśliwie umożliwiał mi bezpośredni kontakt z płótnami Wielkich Klasyków, ponieważ te "nasze" spotkania na przestrzeni lat były dla mnie wspaniałą inspiracją w najszerszym tego słowa znaczeniu i ukształtowały mnie jako malarza.

Uważam, iż spoglądając z perspektywy mienionych lat na słowa prostej w swoim przekazie sentencji umieszczonej niegdyś pod moim młodzieńczym autoportretem - "Uwierzyć w siebie i pozostać sobą" nie zostały nigdy sprzeniewierzone i pozostaną aktualne aż do końca tej drogi - mojej drogi - którą wciąż staram się zmierzać z największą konsekwencją i determinacją.


Grzegorz Bialik
2008 r.


* Urodzony 22 lutego 1957 roku w Mikołowie, zamieszkały od urodzenia w Katowicach-Podlesiu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach (1978) oraz katowickiej Filii Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1983). Rysunek i malarstwo studiował w Pracowni prowadzonej przez Jerzego Dudę-Gracza, a potem Jacka Rykałę.

Został wpisany (2002r.) do pierwszego wydania encyklopedii "Who is Who w Polsce".Copyright © 2011 Piotr Berkowski

Wszystkie fotografie obrazów, grafika oraz teksty prezentowane na stronach serwisu internetowego http://www.grzegorzbialik.com.pl są chronione prawem autorskim (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Autor serwisu oraz właściciel praw autorskich do obrazów i ich fotografii, grafiki oraz tekstów nie wyrażają zgody na jakąkolwiek ich publikację lub modyfikację (w wydawnictwach, publikacjach, prezentacjach, stronach internetowych i w inny sposób ujęty w ustawie o ochronie praw autorskich) bez pisemnej zgody. W przypadku bezprawnego ich wykorzystywania (bez względu na to, czy działania związane z wykorzystaniem zdjęć miały charakter komercyjny, czy też niekomercyjny), właściciel praw autorskich będzie występował na drogę prawną w celu wyegzekwowania przysługujących mu praw określonych w Ustawie o Ochronie Praw Autorskich.


English Strona główna